Akrilik Kapak ve Mobilya

picture-1-aerre-cucine-multipla-laccata-kitchen-design-on-cool-and-contemporary-kitchen-the-multipla-laccata-modern-interiors

Ham MDF plakanın tek yüzüne, akrilik parlak malzemenin lamine edilmesiyle yapılan bir üründür. Temizliği kolay olması ve  çok parlak bir yüzeye sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir. Akrilik kapak, genellikle mobilya dekorasyon işiyle uğraşanlar, iç mimarlar ve marangozlar tarafından sıklıkla kullanılır. Örneğin mutfak ve banyo dolaplarının kapaklarında, televizyon ünitesi, dolap kapağı ve ışık bandı üretimlerinde kullanılır. Özellikle mutfak dolabında akrilik kapak kullanıldığında, granit bir tezgah, inox tarzındaki beyaz eşyalar ve aksesuarlar ile bir bütün oluşturduğunda, oldukça göz alıcı bir görünüm sağlamaktadır. 

akrilik1

 İnsanlar artık yaşam alanlarında soluk, donuk ve eski tarz görüntülü mutfaklardan veya banyolardan haz almamakta, trend oluşturmuş olan akrilik kapaklı modelleri seçmektedirler. Birkaç yıl öncesine kadar, mobilya sektöründe profil kapak uygulamaları oldukça revaçtaydı. Mobilya ve dekorasyon piyasasında bu tarz üretim yapan çok üretici bulunuyordu ve sektörde herhangi bir katma değer sağlamamaya başlamıştı. Akrilik kapak seçeneğinin sektöre girmesi ile dekorasyon firmaları veya mobilyacılar, akrilik kapağa bir kurtarıcı edasıyla sarıldılar.

Ülkemizde akrilik sistem kapak, membran kapağın yanı sıra üretiminin kolay ve de çok daha fazla dayanıklı olması  ve renk çeşitliliğinin fazla olması membran ve akrilik kapağı bir nevi rakip durumunu sokmuştur. Üretici firma olarak Yörükoğlu Mobilya’nın fikri ise Membran Kapak ile Akrilik Kapak arasındaki en ayırıcı özellik akrilik sistemin kenar bantı ile kullanılması nedeni ile Membran Kapak bir adım önde bulunmaktadır.

pvckartela

Piyasada akrilik kapağın çok talep görmesi nedeniyle, akrilik olmamasına rağmen parlak yüzeyli MDF veya suntaları ya da normal parlak pvc kaplı ürünleri, akrilik kapak diye satan ve uygulayan firmalar da mevcuttur. Montajı yapılmış bir mutfak dolabı veya banyo dolabının kullanımında dikkat edilmesi gereken küçük ipuçlarını sıralamakta yarar var; Çizilmeye karşı direncinin arttırılması için, koruyucu folyo çıkarıldıktan sonra, mobilya yüzey temizleyicisi marifeti ve yumuşak bir bez ile temizlenmeli, 24 saat boyunca da temizlenen yüzeye 

dokunulmamalıdır. Akrilik kapakların temizliğinde solvent tiner bazlı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.

 

Etiketler: