Amerikan Panel Kapı

teknik1

Panel kapıların bugünkü görünümü aslında göbekli ahşap kapılardan gelmektedir. Günümüzde gelişen entegre tesislerde üretilen mdf plakalar gibi “Amerikan Panel Kapı” paneli de  fındık kabuğunun yüksek basınçla birlikte preslenmesiyle elde edilir. 4mm kalınlıktaki bu paneller kapıların modelini oluşturan unsurdur.

 

Önceki yazıda bahsettiğim paneller için ahşap çerçeve oluşturulur. İşte kapının kalitesi de ilk burada başlıyor. Sayın okuyucum ve müşterilerimiz; piyasada seri üretim yapan bazı firmalar bu ahşap çerçevenin kalitesini yani ölçülerini gözardı edip fiyatı geriye çekebilmektedirler. Yörükoğlu Yücel Mobilya olarak bu konuya verdiğimiz önem büyüktür. Piyasada ehli olmayan şahıslarca satılan kapıların boyutları sizin istediğiniz ölçülere göre ayarlanırken bir miktar kesilmekte ve zaten dar olan ahşap çerçeve daha da daralmaktadır. Bu da kilit yuvasında ve menteşelerde büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Sizin için en uygun olan size özel yapılmış kapılardır.

İkinci önemli husus da  panel kapıların içine koyulan pres kağıtlarıdır (Panel petekleri).  Müşterilerimiz tarafından en çok eleştirilen bu kağıtları bir defter yaprağı veya gazete parçası gibi düşünmek yanlış bir düşüncedir. Çünkü ahşap çerçeve kapının ana gövdesini oluşturur. Bu kağıt petekler kapının tüm boşluklarını çepeçevre doldurur ve dolgu vazifesi görür.

Petekler de hazırlandıktan sonra kapı prese hazır hale gelir. Pres sıcak olarak yapılır. Presin özel bir tutkalı vardır. Hamur ve özel tutkalın mikser yardımı ile karıştırılması ile pres tutkalı elde edilir. Sıcakla temas eden bu tutkal tamamen kemikleşir ve paneli ahşap çerçeve ile peteklere yapıştırır. Ahşap çerçeveye ve peteklere makina veya el ile bu tutkal sürülür. İşte peteklerin sağlam olmasına neden olan da bu aşamadır. Diğer firmaların nasıl bir uygulama yaptıklarını tabiki bilemeyiz. Yörükoğlu Yücel Mobilya olarak tutkallama aşamasına önem vermekteyiz. Petekler eğer iyi tutkallanırsa yüksek sıcak ve basıncın etkisi ile kemikleşmektedir. Sağlamlık açısından herhangi bir şüpheye mahal vermemektedir. Bunu şu örnekle daha iyi açıklayabileceğimi düşünüyorum;

Müşterilerimiz bu kapıların herhangi bir darbeye maruz kalma durumunda kolayca göçmeye, delinmeye ve ezilmeye uğrayacağını düşünmektedir. Nasıl bir içecek kutusunun üzerine çıktığınızda sizi taşıyabiliyor ise aynı mantığı panel kapılarda düşünebiliriz. Üzerine çıktığınız kutunun dik kısımlarında gelen darbeler onu etkilememektedir. Ancak yandan gelebilecek bir darbe ile deforme olmaktadır. Panel kapılar ise yandan herhangi bir darbeye maruz kalamayacağı için korkulacak bir durum doğurmamaktadır.

Sıcak presten çıkan kapılar soğuduktan sonra ebatlanır ve boyaya hazır hale gelir. Modern boyahanemizde boya işlemi de yapıldıktan sonra montaja hazır hale gelinir.

 

Etiketler: